Veli Görüşleri

Anasayfa   Okulumuz   Veli Görüşleri
 
Görüş Bildir
 

Ferhan KANTUR

İki evladımın da eğitim gördüğü Edirne Bahçeşehir Okulları Anadolu ve Fen Lisesi ülkemizin en batısında yer alan, dünya standartları ölçeğinde köklü bir eğitim kurumu olarak ülkemizin Avrupa’ya açılan prestij kapısıdır.

  Okula girdiğiniz andan itibaren dünya standartlarında bir eğitim kurumu olduğu; kurum kültürünün her bir birime kadar kalite ve akreditasyon gereklerinin yerine getirilmesinden de anlaşılmaktadır. Çocuklarımın derslerinden anladığım kadarıyla okulda evrensel ölçeklerle tanımlanmış uygulamalarla birlikte güncel bilimsel gelişmelere göre kültürel ve milli değerlerimize göre titizlikle düzenlenmiş bir müfredat programı esas alınmaktadır. Bu gelişmeler ışığında şanslı bir veli olarak çocuklarımın daha geniş ufuklara sahip bireyler olarak yetişeceğine olan inancım sonsuzdur. Bu sayede çocuklarımın bilimsel ve evrensel bir bakış açısı ile yarınlara daha donanımlı olarak hazırlanacağını umut ediyorum.  Okulun yurt dışı eğitim imkânları ile çocuklarımız, alternatif bir gelecek planı yapabilmektedirler.

  Hepimizin de bildiği gibi eğitim; aile, öğrenci ve okulun oluşturduğu bir sacayağıdır. Bu ayaklardan her biri aynı derecede önemlidir.  Bu üç unsurdan herhangi birindeki bir aksama diğerlerini de doğrudan etkilemektedir.  Bu nedenle Edirne Bahçeşehir Okulları Anadolu ve Fen Lisesi değerlendirirken tek başına okulu değil, öğrenci ve velilere yönelik uygulamaları da dikkate almamız gerektiğine inanıyorum.

  Bahçeşehir Okullarında eğitim gören iki çocuğumun da değişen eğitim ve sınav sistemine rağmen okulda mutlu olduklarını gözlemliyorum. Çocuklarımızın yaşadığı sınav stresi,  okulumuzun fiziksel, sosyal olanakları ve modern rehberlik/ mentor öğretmenlik uygulamaları ile en aza indirilmeye çalışılmaktadır.

  Edirne Bahçeşehir Okulları Anadolu ve Fen Lisesi, her tür spora uygun kapalı spor salonu, yüzme havuzu ile yalnızca öğrencilerimize değil, biz velilere de hizmet vermektedir. Okulun olanaklarından sadece öğrenciler ve veliler değil aynı zamanda Edirne’deki tüm sanatseverler de faydalanmaktadır. Pek çok gösterinin yapıldığı, oyunun sergilendiği ve konserin verildiği,  ilimize ait en güzel salonlardan biri de Edirne Bahçeşehir Okulları Anadolu ve Fen Lisesine aittir. Sanatsever bir veli olarak bu ayrıcalıktan dolayı ayrı bir gurur duymaktayım. Okulumuzda öğrencilere yönelik eğitim ve öğretimin yanı sıra biz velilere yönelik de seminerler, konferanslar düzenlenmekte aileler de pek çok konuda aydınlatılmaktadır.

  Aynı zamanda Edirne Bahçeşehir Okulları okul sağlığı ile ilgili uygulamalarını takdirle karşılıyorum. Her yıl hijyen kriterlerine göre Beyaz Bayrak alan okulumuzda yeterli ve dengeli beslenme için Sağlıklı Kantin Uygulaması yapılmaktadır.

  Bir veli olarak, Edirne Bahçeşehir Kolejinde eğitim gören iki çocuğumun da iyi bir eğitim aldıklarını, güvenli, hijyenik, sağlıklı bir ortamda mutlu olduklarını bilmenin huzuru içindeyim. Okulumuzun tüm çalışanlarına bu ortamı sağladıkları için teşekkür ederim.

&

Süheyla BULAT

Süheyla BULAT

Dünyanın en zor mesleğidir anne ve babalık. Çünkü yetiştirdiğiniz insandır. Onunla ilgili yapılan hataların geri dönüşü olmadığı gibi onun yaşadığı mutluğunun da dünyada hiçbir karşılığı yoktur biz anne ve babalar için. Bu nedenle de bizler vereceğimiz zor ama doğru kararlarla çocuğumuzun hayatına yön veriyor, onu geleceğe hazırlıyor ve bunları yaparken de onu hayatın tehlikelerinden koruyamaya çalışıyoruz. Ayrıca biliyoruz ki tüm bunların gerçekleşmesi iyi bir eğitimle olur. İyi bir eğitim için de o bahsettiğimiz zor ve doğru kararı vermek zorunda kalırız.

  Bizim de lise eğitimi için kızımızın hayatını etkileyecek bu zor kararı vermemiz gerekliydi iki yıl önce. Biliyorduk ki vereceğimiz bu karar en doğrusu olmalıydı. Kızımın sekizinci sınıfta girdiği sınav sonucu bize çok farklı okulların, farklı şehirlerin kapılarını açtı. Bu kapılardan birinden girmeliydik. Ancak o kapının ardında kızımın gülümsemesi, geleceği, akademik başarısı ve en önemlisi hayatın zorluklarına karşı dayanabilme gücü olmalıydı. Ve en sonunda hep beraber kararımızı verdik. Edirne Bahçeşehir Okulları Fen Lisesinin öğrencisiydi kızım. Okulun ilk günlerinde kafamızda soru işaretleri ve tedirginliklerimiz oldu.  Şimdi benim kızım 10. sınıf öğrencisi. Aklımızdaki soru işaretleri, yaşadığımız tedirginlikler yok oldu. Çünkü Edirne Bahçeşehir Okulları Anadolu ve Fen Lisesi öğretmen ve idarecileri, okul çatısı altında öğrencileriyle sadece sınıfta kırk dakikaları paylaşmıyor, onlar öğretmenler ve idareciler olarak burada bir ruh yaratmışlar. Ve bu ruh sayesinde kızım; doğru anlaşıldığı için doğru anlatan, herkesten farklı olduğunu hissettiği için çevresine farkını yansıtan, öğrendiği için öğrendiklerini aktaran, değer verildiğini bildiği için özgüven sahibi olan, önyargılarla karşılaşmadığı için hayata önyargısız bakan kısacası geleceğine ve geleceğe yön verecek bir birey olarak yetişiyor.

  Anne ve babalar için kendi evladı özeldir ve herkesten farklıdır. Edirne Bahçeşehir Okullarında da  sadece benim kızımın değil, tüm öğrencilerin birbirinden farklı olduğu ve onların bu farklılıklarıyla birey olduğu gerçeği kabul edildiği için her öğrencinin özelliklerini bilen ve onların mutlukları üzerine bir eğitim anlayışı geliştiren herkese çok teşekkür ediyorum.   

 

&
 

Paylaşın